O mnie

strefa_avatarCześć z tej strony Janusz, choć w zasadzie w sieci i na Strefie funkcjonuję pod pseudonimem Bodzio. Rocznik 1987, a więc pierwszą młodość mam już niestety za sobą, choć z drugiej strony miałem wielkie szczęście doświadczyć na własnej skórze jednego z piękniejszych okresów w historii gier, jakim były lata dziewięćdziesiąte. Od 2014 roku mam przyjemność i szczerze powiedziawszy ogromną frajdę, tworzyć to miejsce, w którym staram się dzielić z innymi moją wiedzą na temat historii pierwszego PlayStation. To, że szczególnym sentymentem otaczam PSXa nie oznacza, że nie interesuję się również innymi konsolami. W zasadzie jestem fanem wszystkiego co jest sygnowane marką PlayStation i w swojej kolekcji posiadam prawie każdą konsolę ze stajni Sony i to w kilku wariantach. Ponadto mam też sporo konsol od firm Sega i Nintendo przy których również miło spędzam resztki wolnego czasu.

Wbrew pozorom zawodowo nie mam żadnego związku z szeroko pojętą branżą grową czy informatyczną i nigdy nie miałem, a szkoda, ale widocznie nie było mi dane. Te braki w życiorysie staram się jednak nadrabiać teraz, choćby poszerzając swoją wiedzę na temat historii PlayStation oraz kolekcjonując sprzęty o których kiedyś mogłem jedynie pomarzyć. Jestem typowym graczem-kolekcjonerem, którego losy wpisują się myślę w życiorys wielu graczy urodzonych pod koniec lat osiemdziesiątych, z tą różnicą, że mi (choć było blisko) przywiązanie do konsol i gier nie przeszło z wiekiem. Wręcz przeciwnie, po czasie odżyło z dużo większą siłą.

Przygodę z konsolami zaczynałem na początku lat dziewięćdziesiątych od klonu Atari 2600, przywiezionego z Niemiec przez mojego przyszłego szwagra. W ten sposób chciał się wkupić chyba w moje łaski i muszę przyznać, że mu się udało. Później nastał szał na Pegasusa, który ogarnął całą Polskę. Niestety na oryginał nie miałem co liczyć, ale po czasie w moim domu pojawił się jeden z jego klonów, a potem kolejny i kolejny i tak minął jakiś czas, aż nareszcie uzbierałem pieniądze i kupiłem moją pierwszą prawdziwą konsolę, którą oczywiście było pierwsze PlayStation. Była to już końcówka lat 90tych, a więc konsola miała swoje latka, ale dla mnie był to system tak nieziemski, że na zawsze wrył mi się w pamięć. Poza tym miałem też styczność z automatami, których u nas o dziwo nie brakowało oraz z innymi konsolami takimi jak Game Boy, Sega Mega Drive, Nintendo 64 czy Sega Dreamcast, na których zwykle grywałem u znajomych. Mi jednak w zupełności wystarczał szarak, choć z upływem kolejnych lat system zaczął już wyraźnie odstawać od pozostałych platform do gier. W związku z tym w okolicach 2002 lub 2003 roku postanowiłem go sprzedać i wszystkie środki zainwestować w zakup komputera. Od tego momentu stałem się typowym PCtowym graczem, jednak sentyment do konsol, a przede wszystkim do pierwszego PlayStation, pozostał. W związku z tym dość ostro wkręciłem się w tematykę emulacji, współtworząc nawet kilka serwisów o tej tematyce. W ten sposób mimo braku konsoli w domu, zachowałem z nimi jakąś styczność. Sytuacja ta trwała mniej więcej do roku 2006. Kończąc szkołę średnią jakoś straciłem ochotę na granie i zająłem się studiami, choć w międzyczasie zakupiłem sobie szaraka i od czasu do czasu powracałem do dawnych czasów, to jednak śmiało mogę powiedzieć, że na kilka lat straciłem kontakt z growym światem.

Dopiero po skończeniu licencjatu i podjęciu pierwszej pracy naszło mnie na pełen powrót do dawnych czasów. Nareszcie pojawiło się jakieś źródło dochodu i możliwość zakupu gier i konsol bez potrzeby ich emulowania. Na początku nie mogłem się do końca zdecydować w jakim kierunku to pójdzie i w pierwszym okresie kupowałem i sprzedawałem różnego rodzaju konsole, pozostawiając w domu jedynie szaraka. Trwało to jakiś czas, aż chyba w 2012 roku nabrało to nareszcie jakiegoś kształtu. Od tego momentu można powiedzieć jestem nie tylko graczem, ale i kolekcjonerem.

strefapsx_tv

W mojej kolekcji dominuje oczywiście marka PlayStation z pierwszą konsolą Sony na czele. Niemniej nie brakuje też gier, a zwłaszcza konsol innych firm jak Sega czy Nintendo. Dysponuje dość ograniczonymi środkami i z natury jestem dość oszczędny więc w zakupach nie szaleję zbytnio i skupiam się głównie na okazjach. W zasadzie gram głównie na czterech platformach, oczywiście PSX, PS3, PSP oraz Wii i to właśnie na te systemy przede wszystkim zbieram gry. Nie łowię tego hurtowo, a w przypadku tych ostatnich trzech konsol interesują mnie głównie konkretne pozycje, które staram się na bieżąco ogrywać. W przypadku pierwszego PlayStation chciałbym kiedyś zebrać pełen full set gier jakie wyszły w PAL, ale to raczej odległe marzenie. Moja aktualna kolekcja znajduje się tutaj.

W 2014 roku postanowiłem przelać swoją pasję kolekcjonerską i przywiązanie do marki PlayStation na papier i stworzyć blog na którym mógłbym się dzielić tymi wypocinami z innymi. Tak właśnie powstała strefaPSX, która ku mojemu zaskoczeniu przerodziła się w całkiem poczytne miejsce, na którym poznałem masę ciekawych ludzi. Przy okazji sporo się nauczyłem i jeszcze więcej dowiedziałem, a najlepsze mam nadzieję jeszcze przede mną, ale o tym może kiedyś bo mam wrażenie przekroczyłem limit słów na ten wpis.

Komentarze zostały wyłączone.