Wszystko co powinieneś wiedzieć o kablu SCART RGB

Pierwsze PlayStation powstawało w czasach w których mogliśmy jedynie pomarzyć o 40 calowych i więcej telewizorach LCD w swoich domach. Najlepszą jakość obrazu w przypadku tej konsoli osiągniemy na klasycznym, kineskopowym telewizorze CRT, który większość z nas kojarzy z dzieciństwa. Problem w tym, że telewizor ten potrafi zajmować masę przestrzeni i nie każdy może pozwolić sobie na jego posiadanie w domu lub w mieszkaniu. W związku z tym czasami gra na telewizorze LCD to jedyny sposób by móc spędzić niezapomniane chwile przy PSXie. Wbrew pozorom chwile te mogą być całkiem miłe i kolorowe, wystarczy jedynie odpowiedni kabel pozwalający uzyskać najlepszą możliwą jakość, jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu z PSXa na telewizorze, a mowa oczywiście o kablu SCART RGB. Z racji tego, że wciąż dostaję dużo pytań z nim związanych, postanowiłem przygotować ich listę, tak aby ułatwić zainteresowanym podjęcie decyzji o jego zakupie.


1. Czemu kabel SCART RGB zawdzięcza tak dobrą jakość?

W łopatologicznym skrócie możliwości jednoczesnego przesyłu sygnału za pomocą trzech podstawowych składowych koloru: R-czerwony, G-zielony, B-niebieski, dzięki czemu obraz wyświetlany za pomocą tego kabla jest pozbawiony zakłóceń i efektu pływania obrazu, a kolory są dużo żywsze niż w przypadku zwykłego kabla Composite AV czy S-Video.

2. Czy po jego zakupie odczuję różnicę?

Jeżeli do tej pory korzystałeś jedynie ze standardowego kabla to na pewno odczujesz wyraźną poprawę w jakości wyświetlanego obrazu, na tyle dużą, że po zakupie kabla SCART RGB nie będziesz już chciał zamienić go na nic innego. Jeżeli moje słowa Cię nie przekonują to wystarczy popatrzeć na różnice w jakości obrazu pomiędzy poszczególnymi kablami, które obrazuje ten wpis.

3. Jak rozpoznać kabel SCART RGB?

Kabel ten ma jedną charakterystyczną cechę, która pozwala go rozpoznać, a mianowicie w porównaniu do standardowego kabla Composite AV ten ma zintegrowaną z kablem wtyczkę SCART oraz zwykle jeden przewód, ewentualnie więcej z wyprowadzonymi kablami audio. Dla niewtajemniczonych chodzi oczywiście o tę wtyczkę, którą podpinamy do gniazda SCART (eurozłącza) w telewizorze. Oryginalny kabel SCART RGB do PlayStation, o oznaczeniu SCPH-1052 jest dość rzadki i ciężko go upolować. Posiada on dwa pierścienie ferrytowe oraz logo PS na wtyczce. Jego oficjalna nazwa to Euro-Av cable.

Oryginalny kabel RGB SCPH-1052
Oryginalny kabel RGB SCPH-1052

Ponieważ oryginalny kabel jest praktycznie niedostępny, to musimy skorzystać z zamienników, które wyglądają najczęściej tak jak na poniższym zdjęciu.

Zamienniki kabla SCART RGB
Zamienniki kabla SCART RGB

4. Czy jest coś na co mam uważać przy zakupie zamiennika kabla SCART RGB?

Niestety tak, gdyż nie wszystkie kable ze zintegrowaną wtyczką SCART są w stanie przesyłać obraz RGB. W zasadzie ciężko jest stwierdzić, który jest który bez otwierania wtyczki, ale radziłbym unikać zamienników takich jak na poniższym zdjęciu, a więc pozbawionych dodatkowego złącza kompozytowego oraz takich z trójdzielnym przewodem. Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej pisz na forum, postaram się pomóc. O tym jak rozpoznawać właściwy kabel przeczytasz w tym poradniku.

composite_scart
Bardzo często zwykły kabel Composite ze zintegrowaną wtyczką SCART

5. Czy na zamienniku kabla uzyskam taką samą jakość jak na oryginalnym?

Raczej tak, przynajmniej jeśli chodzi o obraz. Testując różne zamienniki nie zauważyłem żadnych odchyłów od normy jeśli chodzi o jakość obrazu. Różnie natomiast było w kwestii dźwięku. Niestety niektóre zamienniki mogą powodować pewne szumy, ale na szczęście w grach są one zagłuszane i ich zwykle nie słychać.

6. Ile powinien kosztować kabel RGB do PlayStation?

Cenę za oryginalny kabel ciężko ustalić, gdyż bardzo rzadko się pojawia. Ceny zamiennika natomiast są różne i bardzo często grubo zawyżone. Zwykle wahają się od 30 do nawet 60 złotych i to bez wysyłki. Według mnie taki kabel nie powinien kosztować więcej niż 20-30zł z wysyłką. Ostatnio masa ich poznikała z allegro i wybór jest znikomy, ale na ebayu widziałem kilka ofert za niecałe 30zł z darmową wysyłką, więc warto się tam rozejrzeć.

7. Czy kabel RGB to jedyny sposób poprawy jakości obrazu na telewizorze LCD?

Ze standardowych rozwiązań tak. Istnieje jeszcze możliwość zakupu specjalnego konwertera SCART na HDMI pozwalającego na wyświetlanie gier nawet w 1080p, ale jest to dość drogie rozwiązanie o czym na pewno wspomnę w przyszłości. Istnieje też możliwość odpalania gier z PSXa na PlayStation 2 i PlayStation 3 ale polecam grę na oryginalnym sprzęcie.

Jeżeli interesuje Cię jakość obrazu z wykorzystaniem różnych kabli i konsol to koniecznie zajrzyj tutaj.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

13 thoughts on “Wszystko co powinieneś wiedzieć o kablu SCART RGB

 • 1 lipca 2015 at 10:41
  Permalink

  Do szczęścia brakuje tylko porównania jakości z gry na kablu Composite, a RGB. Tak żeby było jakieś odniesienie i było widać różnice 🙂

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2015 at 22:14
   Permalink

   Mówisz, masz 🙂 Dodałem filmik z Composite. Różnicę widać zwłaszcza jak się popatrzy na wszelkie napisy, liczby w trasie. No i trzeba dodać, że nagrywarka trochę poprawiła jakość bo w rzeczywistości Composite jest brzydsze niż tu wyszło, a przede wszystkim ciemniejsze.

   Odpowiedz
 • 1 lipca 2015 at 11:44
  Permalink

  Bodzio, ty mi chyba w myślach czytasz… Właśnie parę dni temu zastanawiałem się jaki kabel kupić, żeby podłączyć konsolkę do starego TV CRT. Dzięki za artykuł!

  P.S. Mam nadzieję, że robisz backupy stronki i forum, żeby nie znikło nic jak na GBForever?

  Odpowiedz
 • 5 października 2015 at 22:00
  Permalink

  panowie, poszukuje właśnie takiego kabla, i na allegro znalaz

  Odpowiedz
 • 5 października 2015 at 22:02
  Permalink

  panowie, poszukuje właśnie takiego kabla, i na allegro znalazłem tylko od jednego sprzedawcy po 30 zł za kabel, czy jest szansa znaleźć na dzień dzisiejszy troche tańsze te kable? bo potrzebuje dwa więc sumka z wysyłką rośnie do 76 zł a skoro nie ma różnicy że droższy lepszy to wolał bym wydać mniej ;P

  Odpowiedz
 • 13 października 2015 at 19:27
  Permalink

  i jak, udało się może znaleźć jakieś ciekawe oferty? bo ten kabel co podałeś nie przeszkadza to że jest ten przełącznik i wejście na chinche? nie wpłynie to na jakość ?

  Odpowiedz
  • 13 października 2015 at 20:53
   Permalink

   Niestety nic sensownego nie znalazłem, wszędzie ryzyko lub drogo…

   Odpowiedz
  • 21 października 2015 at 00:17
   Permalink

   Będzie działał, tylko pamiętaj, że to nie RGB tylko zwykły kabel Composite AV.

   Odpowiedz
 • 21 października 2015 at 00:20
  Permalink

  Nieznajomość terminów i człowiek się gubi. Dzięki za odpowiedź!

  Odpowiedz
 • 6 listopada 2016 at 12:27
  Permalink

  Ja posiadam kabel SCART z dodatkowym wyjściem kompozytowym i wcale nie jest RGB, lecz przesyła także do głównej wtyczki zwykły sygnał kompozytowy. W związku z tym posiadanie dodatkowych wyjść to żadna wskazówka.

  Odpowiedz
  • 6 listopada 2016 at 18:25
   Permalink

   Jakaś jest bo jednak większość z nich okazuje się kablami RGB, ale tak jak napisałem w poradniku o rozpoznawaniu tych kabli nigdy nie ma gwarancji, że akurat czegoś w nawet identycznym kablu nie zabraknie. Na szczęście obecnie na allegro pojawiły się dość tanie kable RGB i ponoć są ok, więc nie trzeba kombinować po omacku.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *