Historia PlayStation w dwóch wydaniach

Ostatnio w sieci pojawiły się dwa ciekawe filmiki opisujące w przystępnej formie historię PlayStation, które zasługują na wzmiankę. Pierwszy (po polsku) pojawił się jakiś czas temu na portalu arhn.eu, a na drugi (tym razem w języku Szekspira) natrafiłem całkiem niedawno, przypadkiem przeglądając to co ma mi do zaproponowania YouTube. Filmik od Archona w niewiele ponad kwadrans przybliża historię PlayStation od samego początku, aż do pojawienia się na rynku PlayStation 2. Niewątpliwą zaletą tego filmiku jest fakt, że opisuje on historię PlayStation widzianą okiem polskiego gracza, co ma rzecz jasna przełożenie w samej treści, w której znajdziemy sporo nawiązań do polskiego rynku. Od razu widać, że autor musiał poświęcić naprawdę sporo czasu w jego przygotowanie i warto to docenić. Drugi filmik, który można znaleźć na kanale YouTube – DYKGaming jest znacznie krótszy i w dużej mierze powiela część informacji z omawianego wcześniej dzieła Archona. Niemniej można w nim znaleźć także pare ciekawostek, niekoniecznie znanych europejczykom jak np. wzmianka o oficjalnej maskotce PlayStation w USA, którą miał zostać (ale nie został) Polygon Man, o którym być może kiedyś wspomnę szerzej w którymś z wpisów. Kto nie widział któregoś z filmików to ma okazję to teraz nadrobić.

PS. Nie wiem skąd obaj twórcy brali grafiki loga PlayStation do swoich filmików (pewnie z tego samego źródła), ale w obu przypadkach mamy do czynienia z nie do końca poprawnym zapisem słowa Playstation (oczywiście „s” powinno być z dużej litery). Niby szczegół, ale jak widać błędy lubią chodzić parami 🙂

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *