Forum strefaPSX

Ktore CD lepsze?

Aerith

• *
  • 6
  • 0
Ktore CD lepsze?
« dnia: Grudzień 18, 2017, 12:45:30 »
Witam wszystkich, zastanawiam się nad kupnem czystych płyt cd. Wiem, że jakościowo płyty cd w dzisiejszych czasach są dużo słabsze nawet verbatimy. Może zamiast nad marką powinniśmy myśleć o substancji które owe płyty cd posiadają. zastanawiam się nad kupnem azo verbatimow albo płyt z czarnym dołem mniej znanych marek, jest tu ktoś kto testował czarne płytki do wypalania gier? a może ktoś w ostatnim czasie zainwestował kilka złotych w cd i jest mega zadowolony? dodam, że wymieniłem ostatnio laser w psone na chiński 440bam, muszę jeszcze zainwestować w tackę albo coś z nią pokombinować bo mimo podniesienia do góry, aby nie tarła o podstawę, nacisk płyty na niewytarte kółka sprowadza ją znowu na dól, coś strasznego. No ale wracając do tematu, po wymianie lasera i prowizorycznym sprawdzaniu piratów zauważyłem, że gry dobrze wypalone na starych verbatimach ładują się prawie tak szybko jak na emulatorach hehe. z kolei niektóre gry na nowych verbatimach odpalają tylko audio gry, albo jest napis, że zły format. Dodam, że oryginalny laser, który ledwo zipie czyta te gry. I tutaj rodzi się największy dylemat być może chińskie lasery są jakoś przystosowane tylko do wysokiej jakości substancji na płytach cd? może powinienem skalibrować go i posprawdzać czy reszta płyt zaczyna działać? 

Stall

• *
  • 231
  • 0
  • ᑮᒸᗅᖻ ᔢᖶᗅᖶᓵᓏᘉ
Odp: Ktore CD lepsze?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2017, 12:54:21 »
Tak naprawdę to, że płyta ma czarny spód to kwestia głównie estetyczna. Same płyty zazwyczaj nie mają aż tak dużego znaczenia, ale najtańsze nośniki mogą nie działać prawidłowo. Rzeczą, która ma w tym wypadku decydujące znaczenie, jest sama nagrywarka. Musisz sprawdzić z jaką prędkością Twoja nagrywarka wypali płyty tak, by działały dobrze na PS1. W wielu, szczególnie starszych modelach, są to prędkości najniższe (x1-x8).

Aerith

• *
  • 6
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2017, 13:02:51 »
a to nie jest tak, że czarne płyty oprocz czarnego pigmentu posiadaja jeszcze substancje PhthaloCyanine, która jest podobno jedna z najlepszych?

hankie

• *
  • 1944
  • 1
  • PSN ID: hankie_pl
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2017, 13:08:17 »
We współczesnych płytach dostępnych w sklepach ten czarny kolor to tylko pigment. Ogólnie dzisiejsze CDki to kible w porównaniu z tymi z lat 90. Także nagrywarki to już inna klasa, nie wspominając o laptopowych. Musimy rzeźbić w tym co się da (kiedyś kupowałem płyty Sony i złote Kodaki) ale teraz chyba wziąłby droższe Verbatimy i nagrywałbym możliwie najwolniej.
Albo wręcz kupiłbym droższe dostępne płyty i zrobił test. Ale pierwsze co - to wolniej je nagrywałbym.

Stall

• *
  • 231
  • 0
  • ᑮᒸᗅᖻ ᔢᖶᗅᖶᓵᓏᘉ
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2017, 13:16:24 »
Niektóre nagrywarki zapisują lepiej niższych prędkościach nagrywania, inne przy wyższych - kwestia indywidualna. Polecam raczej zaczynać sprawdzanie od tych niższych.
Tu ciekawy, aczkolwiek może niezbyt naukowo udokumentowany artykuł odnośnie samych kolorów płyt:
https://www.cdrom2go.com/blog/cd-r-dye-colors-explained

Aerith

• *
  • 6
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 15:27:08 »
Dzięki wielkie za odpowiedzi i ważną informacje apropo nowych płyt z czarną podeszwą. 
Co do samego nagrywania najniżej ile mogę zejść to 16x, a to nie jest też kwestia zależna od samej płyty? z tego co pamiętam na niektórych opcja w alkoholu pokazywała niższy zakres, a na niektórych wyższy.
Co do samych verbatimów już bezpośrednio co sądzicie o tych? idzie w ogóle znaleźć coś lepszego?
http://www.ebay.de/itm/VERBATIM-CD-R-AZO-Crystal-52x-700MB-CD-R-ROHLINGE-50er-SPINDEL-Nr-43343-MP3/142124623120?hash=item211749a510:g:rHEAAOSw8gVX4-GH

Stall

• *
  • 231
  • 0
  • ᑮᒸᗅᖻ ᔢᖶᗅᖶᓵᓏᘉ
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2017, 17:32:37 »
To że nie możesz ustawić niższej prędkośc niż x16 to raczej kwestia nagrywarki (co nie musi oznaczać, że nagra płytę źle), lub wybranego trybu nagrywania w samym programie (np. Alcohol 120%).

Aris

• *
  • 38
  • 0
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2017, 20:58:06 »
Właśnie poleci ktoś jakas nagrywarkę zewnętrzna co by nagrywała w niskich prędkościach? Wszystkie do których mam dostęp zaczynają od 10/12x.

Atr3ju

• *
  • 297
  • 3
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2017, 21:36:54 »
Również w czerwcu http://strefapsx.pl/forum/psx-konsola/plyty-cd-r/ zabawiałem się w żonglowanie płytami. Kilka laserów w kilku konsolach, jedne wyrobione, inne całkiem sprawne, tak samo płyty różne, różnie wypalane, wiele testów, wiele źle wypalonych płyt itd.

Przez kilka miesięcy kupowałem Verbatimy i działały średnio dobrze więc uznałem że nie ma lepszych płyt. Następnie w tym samym sklepie te same płyty (10 sztuk) okazały się totalną klapą. Wszystkie konsole już miały problemy z nimi, każde 10 wypalonych płyt było do wyrzucenia, lasery nie umiały odczytać sesji. Inna seria płyt i nawet firma nie pomaga.

Doszedłem do wniosku że na moich laserach i na mojej nagrywarce najlepsze są Esperanzy (jakiś model silver-silver x16 x32 x56) które są w kopertach, może są również na patyku ale wole w kopertach, kupuje w sklepie Carrefour.

Nagrywanie zawsze tak samo, Imgburn x10 = 1,7 MB/sek (bo również nie mogę niżej), sesja DAO/SAO i to tyle. Obecnie mam w planach wszystkie płyty zastapić Esperanzami ale to wymaga dużo wolnego czasu.

Aerith

• *
  • 6
  • 0
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2017, 12:17:46 »
hehe widzisz ja esperanzy próbowałem raz i omijam to szerokim lukiem, nigdy nie spotkałem gorszych cd. Miały problem nawet z audio cd.
Jak widać temat rzeka.

alf

• *
  • 990
  • 3
  • PSN ID: Sir_Donaldez
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2017, 12:51:59 »
Esperanzy to dobre plyty, moim zdaniem dorównują spokojnie SONY lub Verbatim. Moja konsola bardzo dobrze sobie z nimi radziła, czasami miałem wrażenie, że nawet lepiej niż z SONY czy Verbatim.

hankie

• *
  • 1944
  • 1
  • PSN ID: hankie_pl
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2017, 13:04:05 »
Może dzisiejsze Esperanzy nie pamiętają jakości dawnych - dla mnie osobiście na pewno były lepsze niż Datexy i Akossy, łeh. I lepiej znosiły szybsze nagrywanie, najbardziej odczuwalne (ale nikomu nie mówcie) na zapasowych płytach audio.

alf

• *
  • 990
  • 3
  • PSN ID: Sir_Donaldez
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2017, 13:08:14 »
A ja wlasnie liczylem po cichu, ze Esperanzy w dzisiejszych czasach są naszą jedyną nadzieją   :-X

Kingpin

• *
  • 13
  • 0
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2018, 17:10:47 »
Zaraz pomyślałem o płytach M-Disc czyli płyty które wytrzymują całe tysiąclecie ;) Natomiast po doczytaniu zorientowałem się że dostępne formaty to DVD i Blu-Ray, więc jak co o ewentualnie na pleja dwójkę takie płytki można zastosować. Swoją drogą jestem ciekaw jak to działa, ma ktoś doświadczenie?
Serwis Psx, Ps2, Xbox360, modyfikacje, wymiana laserów. Pełen profesjonalizm.

Damian

• *
  • 149
  • 0
  • PSN ID: damiank94
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2018, 18:08:20 »
Ale pierwsze co - to wolniej je nagrywałbym.

A ja nie. Prędkość zapisu nijak ma się do prędkości odczytu. Każda płyta zapisuje się inaczej, jedne muszą być nagrane szybciej, inne wolniej. Jakiś czas temu nagrywałem płyty Sony z prędkością 8x. Konsola ledwo je odpalała. Nagrałem 16x - hulają jak należy.

Widzę kurde, że dalej krążą mity o wypalaniu płyt. Tak samo jak o rzekomym braku przyrostu prędkości z SSD na SATA2.