Forum strefaPSX

Tears to Tiara II: Heir of the Overlord

Lothar

• *
  • 530
  • 2
Tears to Tiara II: Heir of the Overlord
« dnia: Styczeń 09, 2018, 15:44:23 »
Wiem że dyskutowaliście o tej grze w temacie o japońskich tytułach visal novel. Sądzę jednak, że warto tutaj założyć osobny temat jej poświęcony bo tak naprawdę tyle samo w tej grze taktycznego RPG jak i powieści wizualnej. Otóż kupiłem używaną wersję za 70 zł (dobry deal, stan idealny) i zacząłem ogrywać. Początek ciekawy, trochę się to wszystko rozkręca ale pierwsze trzy walki już za mną. Mnóstwo czytania, ale nie brakuje gameplayu. Klimat jest znakomity! W music theme na początku gry po prostu się zakochałem i słuchałem wczoraj wieczorem na słuchawkach (koi nerwy lepiej niż nie jedna płyta z muzyką relaksacyjną). Trochę się wciągnąłem. I tak:

- widzę, że gra jest dość trudna, skoro opcja rewind dostępna jest na zawołanie. Czy jej używanie wpływa na ocenę gry na końcu misji? Raz miałem "S" i dwukrotnie "A" i zastanawiam się czy miało na to wpływ właśnie użycie tej opcji. A może ktoś z Was grał na hardzie?
-bonusy, warto je gromadzić? Trofea mi w sumie zwisają, ale satysfakcja z gry chyba większa po zdobyciu wszystkich bonusów. Czy dają one coś konkretnego prócz radochy?
-jak jest liczona ocena misji? Chodzi głównie o ilość tur, obrażeń, zdobycie bonusa? O co "kaman"? ;)

Manifesto

• *
  • 1318
  • 3
Odp: Tears to Tiara II: Heir of the Overlord
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2018, 20:32:24 »
Super, że grasz w Tears to Tiara II, nawet nie wiesz jak świetna zabawa czeka Cię przy tym tytule. Nie żałuję ani godziny z tych blisko 100, które spędziłem przy tej grze w zeszłym roku. Dla mnie tytuł świetny i zasługujący na mocne 8,5/10.

Cytat: Lothar
- widzę, że gra jest dość trudna, skoro opcja rewind dostępna jest na zawołanie. Czy jej używanie wpływa na ocenę gry na końcu misji? Raz miałem "S" i dwukrotnie "A" i zastanawiam się czy miało na to wpływ właśnie użycie tej opcji. A może ktoś z Was grał na hardzie?

Opcja rewind nie ma wpływu na nic. Możesz cofać tury ile razy chcesz, nie wyobrażam sobie grać w tą grę bez takiej możliwości, jest zbyt trudna, czasem przypomina partię szachów. O hardzie nawet nie myślałem, bowiem wówczas ciężko byłoby zdobyć wszystkie bonusy, a mnie się to udało :) Na normalu.

-bonusy, warto je gromadzić? Trofea mi w sumie zwisają, ale satysfakcja z gry chyba większa po zdobyciu wszystkich bonusów. Czy dają one coś konkretnego prócz radochy?

Warto! Są misje, w których zdobycie bonusu jest dość trudne, a jedna misja to już prawdziwy hardcore. Czy coś dają? Prawdopodobnie mają wpływ na to, ile zdobędziesz przedmiotów po zakończeniu misji, ale głowy nie dam, bo nie sprawdzałem. Ja miałem olbrzymią satysfakcję ze zdobycia wszystkich bonusów, choć to zadanie karkołomne (pod warunkiem że nie grasz na easy).

-jak jest liczona ocena misji? Chodzi głównie o ilość tur, obrażeń, zdobycie bonusa? O co "kaman"? ;)

Zanim zanim zacząłem grać w grę przeczytałem na jakimś forum że w misjach liczy się głównie ilość tur i użytych przedmiotów. Oraz naturalnie to, czy nikt z Twoich kompanów nie zginie (nie można do tego doprowadzić, po to jest opcja rewind). Jutro wieczorem wrzucę Ci zdjęcie mojego podsumowania misji w Tears to Tiara II, większość miałem na "S", ale nie wszystkie.
Może i kiedyś gry nie były lepsze, być może wolimy je bo przypominają nam czasy dzieciństwa, być może narzekamy na nowe tytuły jak stare "pierniki", ale jednego jestem pewien - dziś fabuła gier ginie pod tonami polygonów, anty-alliasingów i filtrów graficznych.

Wagabunga

• *
  • 262
  • 1
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2018, 13:29:17 »
Widziałem wersje cyfrową na PSN za jakieś grosze. Choć z drugiej strony jeśli gra by mi się spodobała to nie ma bata, muszę mieć fizyczną wersję (w końcu to jRPG). Może kupię, Manifesto i Renifer już mnie do niej zachęcili w innym topicu :)

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2018, 20:38:41 »

Tears to Tiara II to gra rewelacyjna. Przede wszystkim opowieść którą nam serwują ludzie od Aquaplus porywa niczym młody cygan swoją nastoletnią lubę ;) Historia uciśnionego ludu - potomków Kananejczyków - uciśnionych przez Imperium Rzymskie jest przedstawiona z dużym rozmachem. Także otwarte nawiązania do chrześcijaństwa zostały bardzo umiejętnie wplecione w fabułę i nadają jej specyficznego posmaku. Trzeba się ostro naczytać, prawda to. Ale przecież nie jest to tytuł dla jakiegoś szerokiego grona, to gra niszowa, przeznaczona dla tych co lubią visual novele i jednocześnie taktyczne jRPG. Takich graczy jest niewielu, ale o dziwo na tym forum paru się znalazło ;D Gra stanowi swoiste wyzwanie, walki dają satysfakcję i potrafią trwać godzinami gdy używamy komendy rewind. Muszę w końcu zaliczyć ten bonusowy dungeon który odblokował się po zakończeniu właściwej gry :)
podpisałem się

Lothar

• *
  • 530
  • 2
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2018, 09:45:08 »

Nie powiedzieliście mi o jednej rzeczy. W ostatnio ogrywanej misji miałem niezłego zonka, okazało się, że przepakowałem trzy postacie i gra naliczyła mi ogólną ocenę "C" właśnie za "overlevel" (czyli najgorszą). Niestety musiałem trochę podpakować ekipę, bowiem bez tego nie mogłem zdobyć bonusa, a to było dla mnie ważniejsze niż dobra ocena misji. Mam nadzieję, że ta jedna ocena C nie wpłynie na całokształt oceny za grę.
Mogę napisać tyle że historia opowiedziana w grze jest prześwietna, czasem czytania jest za dużo, wynagradzają to nam znakomite dialogi. A motyw z Izebell tak był wyśmienity, że mam ochotę na gromkie brawa. Uwielbiam takie opowieści i zwroty akcji, kocham takie kontrowersyjne postacie jak Izebell, w nich jest właśnie zawarte całe piękno japońskich gier jRPG. Aż łezka się w oku zakręciła.