„Antologia PlayStation” – zapowiedź

Historia PlayStation jest długa i bogata w spektakularne zwroty akcji, ale mimo to na rynku wciąż brakuje publikacji poświęconych pierwszej konsoli Sony. Jest jednak szansa, że jeszcze w tym roku się to zmieni. Wszystko dzięki francuskiemu wydawnictwu Geeks-Line, które już we wrześniu planuje wydać Antologię PlayStation, w całości poświęconą historii konsoli, która rozpoczęła marsz Sony po pozycję niekwestionowanego lidera w branży konsol. Wydawnictwo ma już doświadczenie w tego typu publikacjach i może się pochwalić wydaniem podobnego kompendium wiedzy tyle, że o konsoli Nintendo 64.

Antologia PlayStation ma zostać wydana w dwóch wersjach – zwykłej i tańszej, zawierającej 360 stron oraz kolekcjonerskiej i poszerzonej, zarezerwowanej dla wszystkich tych osób, które wesprą jej wydanie na kickstarterze. Zbiórka trwa od 2 kwietnia i niedługo się zakończy, więc projekt wciąż można wesprzeć. Pojawienie się książki jest raczej nie zagrożone, tym bardziej, że ma ona zostać oparta na trzytomowej i już wydanej przez Geeks-Line w języku francuskim publikacji, o tym samym tytule. Jej anglojęzyczna i jednotomowa edycja ma być opracowana z bardziej globalnej perspektywy, uwzględniającej specyfikę brytyjskiego, jak i amerykańskiego rynku.

We wnętrzu Antologii PlayStation znajdziemy sekcje poświęcone historii Sony i to od samego początku, a więc od zakończenia drugiej wojny światowej, aż do ostatnich lat obecności na rynku pierwszego PlayStation, a więc mniej więcej do roku 2005.

Znajdziemy w niej również specjalny dział poświęcony wywiadom z różnymi twórcami gier z tamtych czasów, pośród których znajdziemy osoby pracujące przy takich hitach jak Tekken, Crash Bandicoot, Final Fantasy czy choćby PaRappa the Rapper. Łącznie wywiadów ma być aż 26!

 

Kolejne działy mają być poświęcone sprzętowym tematom związanym z PlayStation, rzadkim i kolekcjonerskim wydaniom gier i akcesoriów, a także anulowanym grom.

Całość ma zwieńczyć alfabetyczna lista wszystkich gier wydanych na pierwszą konsolę Sony, obejmująca tytuły ze wszystkich regionów, a więc Japonii, Ameryki i Europy.

Zapowiada się zatem bardzo solidna publikacja, oczywiście dla osób, które znają język angielski. Póki co nie ma niestety planów jej wydania w innych językach, ale kto wie być może kiedyś to nastąpi. Antologia PlayStation jest już gotowa podobno w 95%, co zresztą widać na powyższych screenach i jej wysyłka do osób, które wsparły zbiórkę ma nastąpić we wrześniu tego roku. Być może w tym samym czasie będzie ją można kupić również poprzez internet w normalnej sprzedaży. Aktualnie twórcy wycenili ją na kwotę 40 euro, a przynajmniej tyle trzeba wyłożyć by otrzymać ją w ramach zbiórki i pewnie za podobną cenę będzie ją można kupić później, tyle że bez dostępu do edycji poszerzonej. Mam nadzieję, że ksiązka trafi w moje ręce i będę mógł ją dla Was zrecenzować. Na czas oczekiwania polecam za to recenzje dwóch książek poświęconych PSXowi, które już możecie znaleźć na Strefie, a więc „Rewolucjonistom z Sony” oraz przewodnikowi PSX: The Guide to the Sony PlayStation. Przypomnę, że tą drugą publikację możecie pobrać zupełnie za darmo.

Projekt można wesprzeć tutaj.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

 • 29 kwietnia 2017 at 18:23
  Permalink

  Z chęcią bym się zaopatrzył w kolekcjonerską wersje książki, ale niestety nie mam takiego budżetu w takiej chwili. Trudno, mam nadzieję że książka trafi w twoje łapki 😉

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia 2017 at 19:43
   Permalink

   Zobaczymy, dla mnie to też póki co za duża kwota, zwłaszcza że wsparłem ten film „The PlayStation Revolution” i czekam najpierw na niego, żeby móc coś o nim skrobnąć. Książka musi poczekać na swoją kolej.

   Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2017 at 13:59
  Permalink

  Dzieki Bodzio za inforamcje.
  Zamowilem sobie kolekjonerke wiec jakbys chcial do recenzji to ci moge podeslac jak juz do mnie dotrze.
  Ale powiem szczeze ze z kosztami wysyki przegieli do kilku panst w europie po 15e. USa 20e ale reszta po 50e czyli wiecej niz jedna kopia kolekjonerki

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2017 at 16:37
   Permalink

   Nie ma za co 😉 Mam nadzieję książka merytorycznie będzie warta swojej ceny. Wygląda ok i dobre przyjęcie antologii N64 dobrze wróży. Postaram się kupić choć zwykłą wersję do recenzji, ale jak się nie uda to na pewno skorzystam z oferty.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *